» antenler »DVB-T2'nin uzun mesafeli alımı için Anten Kharchenko

DVB-T2 Uzun Menzilli Anten

Tekniklere kayıtsız olmayan herkesi memnuniyetle karşılıyoruz, sadece iğne işi.

Dijital yayınların uzaktan alınması için dikkatinizi bir anten çeşidi haline getirmek istiyorum. Tabii ki, ürünümde temelde yeni bir şey yok, ama belki bir amplifikatörü bir antenle birleştirme fikri birisi için yararlıdır. Kharchenko anteni, öncelikle küçük boyutları ile üretimi kolay, iyi tekrarlanabilirliği, yeterli geniş bant, iyi kazanç (bir reflektör ile 9dB'ye kadar ifade edildi, ancak hala ölçecek bir şeyim yok) için çekiyor. Bence, tanıdık “kurutucu” dan daha iyi çalışıyor.

Yani, bu çalışmayı yaratma arzusunu doğuran nedenler hakkında. Şehrimizde, elbette, ilk “sayıların” çoklamasının yayınladığı ve ikincisini (iki yıldır) içereceğine söz verdiği bir kule var, ama şimdi ve şimdi, birçokları gibi istiyorum. Komşu şehirde, ikinci paket uzun zamandır dahil edildi, ancak elbette iç mekan anteninde ve dış amplifikatörsüz olarak kabul edilmiyor. Bahçede böyle bir anten vardı, son zamanlarda malzeme karşılığında bir komşuya verdim, bu yüzden nasıl yaptığımı gösterme fırsatı vardı.

Üretim, her şey fabrikadan daha ucuz olsa bile, oldukça yetersiz malzeme gerektirmez, 80 (?) Kanal alma sözü ile süper reklamı bahsetmiyorum bile (bazıları var, bu aldatmaca hakkında okudum).

malzemeler:
1. Kablonun uzunluğu 4x16mm² - 1.5m.
2. Tel SIP parçası - 1.5-2m.
3. Levha alüminyum 1-1.5mm kalınlığında. 60h200mm. (Eski bir tavadan kestim)
4. "Kurutucu" dan anten yükselticisi.
5. Anteni direğe bağlamak için kelepçeler.
6. Silikon dolgu macunu
7. Ve tabii ki kablo ve fiş.
8. Küçük bir lehim kutusu.
9. Somun ve rondelalı M5 vidalar (gömme başlı) - 2 adet.

Araçlar:
1. Demir testeresi
2. Metal için makaslar
3. Matkap (Manuel kullandım)
4. 1.5 ve 5mm matkaplar.
5. Dosya kişisel veya düz dosya.

Her şeyden önce, antenimizi sayıyoruz. Özellikle rahatsız edici değil, ilgimi çeken frekanslarla ilgili verileri aldım. Şehrimde ilk paket 602 MHz (37 kanal) ve vaat edilen ikincisi 770 MHz (58 kanal). İlk önce -546 MHz (30 kanal) ve 498 MHz (24 kanal) ikinci multiplekslerin verileriyle ilgileniyorum, bu yüzden üzerlerine anten yapacağım. Elde edilen frekanslar veya daha doğrusu ortalama frekans, çevrimiçi hesap makinesine değiştirildi ve gerekli boyutlar alındı.

Bir sonraki aşamada, malzemeyi hazırlıyoruz - kabloyu soyuyoruz

ve çıplak tel için SIP.

Eski bir tavadan bir parça alüminyum çıkarıyoruz.

Kablo çekirdeğinden 16mm² (ø5.1mm) “sekiz” antenleri bükmek için pense kullanıyoruz.

G8 kavşağının üst üste binmesini, çapın yarısını bir dosya ile öğütüyoruz.

Perçinler için bağlantı noktaları ø1,5mm delik açılmıştır.

7 mm genişliğinde, 50 uzunluğunda (kenar boşluklu) alüminyum kablo şeritlerinin birleşimine perçinliyoruz.

Şeritleri, amplifikatörün vidalarla kendilerine sabitlenebileceği şekilde büküyoruz.

Şeritlerde, plakalar arasında 10 mm (veya hesaplanan her şey) mesafeyi koruyarak amplifikatörün kendisini bir şablon olarak kullanarak amplifikatörü sabitleyen vidalar için ø5mm delikler açıyoruz. 7 mm çapında havşa delikleri (gömme vida başının çapı).

Bir sonraki adımda amplifikatörün alay konusu olarak adlandırılırdım.

Bu tasarımdaki amplifikatör bir lüks değil, ilk metrede zayıflayacağı kablodan zayıf bir sinyali alıcıya itmek için bir araçtır.

Bağlantı kutusuna boyutlar açısından sığmadığı ve takılması gerektiğinden, kenarları ve standart kablo bağlantısı basitçe barbar - metal makas - istenen boyuta kesildi ve tahtanın ortasına kendinden diş açan bir vida için bir delik açıldı. Bu yürütme sırasında amplifikatörün hayati organları etkilenmedi.

Anten reflektörü de çevrimiçi hesaplamalara göre yapılır. Çerçeveler antenle aynı kablo çekirdeğinden bükülür. Büyük çerçeve reflektörün tasarım boyutlarında kavislidir ve küçük olan anten anteni direğe, anten sayfasının braketlerine (metal izolatörler) monte etmek ve tesadüfen ızgaranın sertliğini arttırmak için tasarlanmıştır.

Çerçeveler bir alüminyum şerit ile birleştirilir, ardından pense ile kıvrılır.

Aşağıdaki inşaatı alıyoruz:

Kafes, dönüşümlü olarak 10 mm'lik artışlarla çerçevelerin uzun kenarlarının etrafına sarılan tek SIP tellerinden yapılır.

Kafes perdesini ve boyutunu korumak için (kum saatindeki reflektörün kenarlarını sıkmak için) 10 mm'lik bir raydan bir şablon oluşturmanızı öneririm. Bazı mucizelerle, eski şablon benim tarafımdan korundu (iki yıl boyunca çekmecenin göğsünün altında bir astar görevi gördü), bu yüzden nasıl yapılacağını göstermiyorum ve bu yüzden açık.

Sonuç olarak, reflektör şöyle görünür:

Bir buzdolabı ızgarasını andırıyor.
Genel olarak, elbette, bir reflektör olmadan yapabilirsiniz, ancak benim durumumda sadece uzak istasyonun sinyalini arttırmak değil, aynı zamanda yakın olanın sinyalini zayıflatmak da gerekliydi, ancak antene göre yanlış bir ifade, yön katsayısı daha doğru değil).

Anten ve reflektör bağlantısı alüminyum braketlerden (“metal izolatörler”) yapılmıştır.

Tüm tek parça bağlantılar, tek bir SIP çekirdeğinden yapılmış perçinler üzerinde yapılır.

Düşme kablosu, standart montajın yokluğunda (tüm fazlalıklar kesilmiş ve kapatılmıştır), amplifikatör kartına lehimlenir.

Ardından, amplifikatörü bir bağlantı kutusuna saklarız ve sert hava koşulları nedeniyle, tüm derzleri ve delikleri silikon dolgu ile kaplayın.

Anten sayfasını köşebentlerden reflektöre perçinler ve bitmiş ürünü alırız:

Kurulum ve azimut ayarını göstermek mantıklı değil, vücut hareketlerimin sonucunu alıcı ayarları menüsünde göstereceğim:
Her şeyden önce, alıcının böyle bir işlevi olduğu için anten gücünü açmanız gerekir.

Ayarlar menüsünde manuel olarak kanal aramaya gidiyoruz, ihtiyacımız olan kanalı ayarlıyoruz ve alt ölçekte (sinyal kalitesi) anteni azimutta ayarlıyoruz. 24. ve 30. kanallara ihtiyacım olduğunu hatırlatalım.

Tanrı'nın kendisi kulemizin sinyalini kontrol etmesini emretti:

Şimdi alıcıda otomatik aramayı açıyoruz ve hangi programları yakalayacağını görüyoruz:
İlk başta bana uzak kulenin ikinci multipleksini yakaladı, tam olarak her şeyin peşinde.

Aşağıdaki iki paket neredeyse aynıdır, sadece farklı alanlardaki haber programlarında farklılık gösterirler.

Sonuç olarak, 10 kanal tekrarlanan 30 kanalımız var.

Evet, vericilere olan mesafeleri belirtmeyi unuttum.Eğer interaktif harita TsETV gelen bilgilere inanıyorsanız, o zaman düz bir çizgide en uzak 21 km., Ve bizim için sadece 4 km. Aralarındaki yükseklik açısı 74 ° 'dir.

Antenin imalatında, hiçbir amplifikatör ciddi şekilde yaralanmamıştır.
8.6
9
8.8

Yorum ekle

• gülümsegülümsemelerxaxatamamdontknowyahoonea
      patronçizikaptalevetevet-evetagresifgizli
      üzgünümdansdance2dance3pardonyardımiçecekler
      Durarkadaşlariyigoodgooddüdükbaygınlıkdil
      dumanzırıltıcraybeyanalaycıDon-t_mentionindir
      ısıöfkelilaugh1mdatoplantımoskingnegatif
      Not_ipatlamış mısırcezalandırmakokumakkorkutmakkorkutuyorarama
      alaythank_youbuto_clueumnikakutanlaşmak
      kötübeeeblack_eyeblum3kızarmakövünçcan sıkıntısı
      sansürlüşakasecret2tehdit etmekzaferyusun_bespectacled
      shokrespektlolPrevedkarşılamaKrutoyya_za
      ya_dobryiyardımcıne_huliganne_othodiFludyasakyakın
38 açıklama
Yazar
İlginç bir şekilde, cihaz ve anten çeşitleri okul müfredatından geçmezse, özellikle Birleşik Devlet Sınavı gibi bir canavar hakkında bir okul çocuğu olduğumda Birleşik Devlet Sınavı suçludur? Bunun "Radio" dergisindeki "Simple Antenna ve DMV Converter" makalesinden bir zikzak anten olduğunu öğrendim ve saygın yayın editörlerine hiçbir nedenim ve güvenim yoktu. Şimdi, sokulan gürültü ile ilgili olarak, “basamaklar” için ekstra 3-5 dB önemli değil, TV ayarlarında iki ölçek var: sinyal gücü ve kalitesi, bu nedenle sinyal gücünün% 50'sinden sonra görüntü ve ses kalitesi farkı fark edilmez. Görünüşe göre gerçekten “konu dışı” “sayılar ”sınız.
Yorumunuza bakılırsa, analog ve dijital TV arasındaki fark hakkında zayıf bir fikriniz var ve eğer gürültü birincisi için dalgalanmalar ve kar şeklinde kritik ise, o zaman sinyalin gücü ikincisi için önemlidir, ADC'nin kendisi gürültüyü filtreleyecektir. Bir gramofon kaydı ve CD'deki çiziklerden gelen sesi nasıl karşılaştıracağınız budur.
emote
Evet, sınav suçlanacak. Amplifikatörünüz gürültüyü artırmak için duruyor. Paralel bağlı iki çerçevenin 120/2 = 60ohm bir reflektör olmadan direnci daha az olacaktır. Hem 75 hem de 50 ohm kabloda normal olarak çalışacaktır. Anten Kharchenko zikzak antenlere bir tür döngü antenler, SSCB'de döngü antenlerin yanlış sınıflandırılması nedeniyle çok uzak. SHPTU 1: 1 değişikliği ile SWA gibi amplifikatörleri doğru bir şekilde bağlamak minimumdur. Örneğin, http://vk6ysf.com/balun_1-1.htm. Ve her şey harika olacak.
Yazar
Burada zaten satın alınan ve zanaat antenleri arasındaki fark hakkında yazdım, anlamı tekrarlayacağım: her şeyi satın alabilir, kendiniz için daha ilginç hale getirebilirsiniz.
21 km, bu uzun mesafeli bir resepsiyon mu? Ülkede 555 amplifikatör ile satın alınmış bir log-periyodik var. 62 km, 3 yıl, şikayet yok. Dahası, kayrak bir çatının altında durur, böylece sokaktan ve antenden görünmez. Kharchenko da aynısını yaptı, beğenmedi. Aynı amplifikatör ile daha kötü çalışır.
Biquadrat, kare reflektörlü bir döngü antenidir. İşte bir zikzak anten
Zaten buraya işaret ettim, işe yaramaz! gülümse
Biquadrat, kare reflektörlü bir döngü antenidir. İşte bir zikzak anten.
Dijital televizyonun ortaya çıkışından bu yana bu tür antenler yapıyorum. İlk önce bir amplifikatörle iki kez (4 kare) yaptım, sonra da bir amplifikatörle seninle. Şimdi sadece iki adet 4-6 mm tel, 50 cm uzunluğunda, kare veya yuvarlak artı bir damla kablosu. Kararsız bir sinyalle, metal bir plaka veya ızgara şeklinde bir reflektör ekliyorum, yüzde 15-20 aktif tuvalin ötesine 7-9 cm mesafede çıkıntı yapıyor. Amplifikatör (benim görüşüme göre) frekansları keser, bozulmalar getirir ve ayrıca statik (sadece fırtına sırasında değil) sık sık bayıltır. Anteni ayarlamak hakkında birkaç kelime. Bölgemizde ilk multipleks - 24 kanal, ikinci - 57 kanal! Ne bir ayar !!! İnsanlar bir dalga kanalı satın aldığında komiktir, tüm onuru rezonans frekansına ince ayar yapıyor. 2 TV kanalı olduğunda bu doğruydu.
Yazar
Tabii ki, lehim yapabilirsiniz, ancak her şeyin doğaçlama malzemelerden nasıl yapıldığını göstermek istedim, böylece tekrarlayabilirim. Ancak herkes alüminyum için lehim ve akı bulamaz ve hatta lehimlemeden çalışmayacağını düşünür.
Aferin! Tüm alüminyum bağlantılarını alüminyum lehim ile kaynaklayacağım.
Korkarım eğer beğenmezsen
kim isterse, arayacak

Buradaki terminolojinin doğruluğu üzerine (ve sadece burada değil) birçok kopya bozuldu! gülümse
Alıntı: Korolev
"sıfır potansiyel noktası"!

Ya da bir çörek deliği. . kim isterse, ona böyle der. Simitin kendisi çizilmiş bir “sıfır” ve orta kısmı “sıfır potansiyel noktası” dır. .
HER ZAMAN sıfır olun
Aslında, antenlerden bahsediyorsak, o zaman "sıfır" değil, "sıfır potansiyel noktası"! gülümse
Yazarın anteni reflektöre bağladığı noktalarda - HER ZAMAN bir dielektrik veya iletken ile bağlantı kurmaktan ziyade "sıfır" - ve tamamen şekil olarak olacaktır. Bu çıplak gözle görülebilir - bir kare, bir köşede "maksimum" - kablonun bağlı olduğu yerde ve çapraz - bir "sıfır" olmalıdır - bu fffso. .
Yazar
Kesinlikle etkilenmez, daha fazla ayrıntı burada:

Anten desenini oluşturmak için, elemanlarının belirli mesafelerde birbirlerine göre aşamalı ve aralıklı olması gerekir. Ayrıca, diziye giren her vibratörün aktif olduğu geleneksel vibratör dizileri durumunda, özellikle belirli bir frekans aralığında besleyiciyle eşleşmede zorluklar ortaya çıkar.

Zikzak kumaş, tasarımının özelliğinden dolayı, besleyicinin doğrudan bağlı olduğu bir çift noktaya (a - a) sahiptir.

Noktalarda (n - n) anten tabakasının iletkenlerinin kopması yoktur, bu nedenle, dalga boyuna bakılmaksızın her zaman bir akım antinode (sırasıyla sıfır voltaj) vardır. Bu durum, bir koaksiyel kablo ile güç verildiğinde (kablo sıfır potansiyel noktasından yönlendirildiğinde) özel bir dengeleme cihazı ile dağıtılmasına izin verir ve anten bandını aralıklı yapar, çünkü noktalar (n - n) bölgesindeki iletkenlerin yarım dalga bölümleri her zaman aynı akım yönüne sahiptir, yani aynı yöndedir Buna ek olarak, çeyrek dalga boyunda bir çizgi parçasının sonsuza yakın bir dalga empedansı vardır.
Khatul Madan "Antenin reflektöre bağlantısı alüminyum braketlerden (" metal izolatörler ") yapılmıştır."
Neden plastik olanlar değil, bu alım kalitesini etkiler mi?
Yazar
Ve Polonya'da metrajlama aynı amplifikatöre değmez mi? Şimdi fabrika ve ev yapımı antenlerin boyutlarını ve maliyetini karşılaştırın. Tabii ki, Rockefeller'in söylediği gibi her şeyi satın alabilirsiniz - para için satın alamazsınız, büyük para için satın alabilirsiniz, ama bu bununla ilgili değil, aslında el sanatlarımı yapıyorum, böylece beyinler yağla yüzmüyor, ancak hepsini karşılayabiliyorum satın al veya sipariş ver.
Basit Polonya decimation - Bu basit Çin decimation ve Hint ve "Zeisk" ve hatta "İsviçre" - Ben maliyet dikkat etmenizi öneririz. Opüste tarif edilen anten “boktan” yapılmıştır ve bu nedenle pratik olarak ücretsizdir. Yaşasın yerli üretici ve dahası - "serbest meslek" !!!! Hiç merak ettiniz mi - opus'ta açıklanan olağan “kelebek” neden büyük şirketler tarafından üretilmiyor ve neredeyse piyasada değil? - maliyeti. Bu, maliyet - seri üretimde neredeyse sıfırdır. Büyük "oyuncular" için karlı olmayan şey. .
21 km'lik yakalama ve basit Polonya tahliyesi
Alıntı: Oldman
ana kazanç amplifikatörün kendisi tarafından verilir,
Amplifikatör esas olarak kablo kayıplarını telafi etmek için tasarlanmıştır, doğru antenle alım kalitesi neredeyse ondan bağımsızdır.
Yazar
“Dalga kanalı” çok kaprisli bir anten, yönetmen sayısında artış var, kurulum daha karmaşık hale geliyor ve aynı zamanda dar bant. Eğer çok yönlü bir anten yapacaksak, log-periyodiktir, pratik olarak “dalga kanalından” daha düşük değildir.
Acele olarak adlandırılan bu tip anten, ana kazanç, bir aralıkta seçilmesi gereken amplifikatörün kendisi tarafından verilir ve uzun menzilli alım için dalga kanalı gibi bir antene ihtiyacınız vardır!
Yazar
ne derse desin, bunlardan birine 25 km'den daha uzak
Aynı hat üzerinde ise durum böyledir. Ve eğer yerleşim (göreli) eşkenar üçgenin ortasındaysa?
Alıntı: Khatul Madan
Tver bölgesindeki merkezi ısıtma ağının haritasına bakın, kulelere 40-50km mesafede gerçekten “ayı açıları” var.

Şaşkın olmayın - kuleler ARASINDA 40-50 km mesafe ve ne derse desin - uzaya gitmedikçe, bunlardan 25 km uzakta hiçbir şekilde alamazsınız. Birinden uzaklaştıkça diğerine yaklaşıyoruz. Ve 2018'in sonunda tam para kazanmaları gerekiyor - TV halkının hala zamanı var ve tüm kuleler hala çalışmıyor.
Yazar
. Moskova'da, metre kablolu bir anten, Ostankino'ya 15 km, 6. katta mükemmel çalışıyor,
Moskova ve bölge hakkında bir konuşma yok, sadece 50 km'lik bir yarıçap içinde Ostankino engellendi. olası bir resepsiyon "çivi" ve hatta şehrin kendisi, yansıyan sinyaller tek başına yeterli olacaktır.
Kablo uzunluğunu azaltmak bir amplifikatör koymaktan daha iyidir.
Bu doğru, radyo amatörleri, “En iyi amplifikatör antendir” demeye sahiptir, çünkü sinyalin daha güçlü frekansı daha yüksek bir şekilde zayıflatması da doğrudur.Ayrıca, alım koşullarının araziye bağlı olduğu ve bazen anteni 3 yükseltmek yeterli olabilir. -4 metre emin resepsiyon var.
Kulelerin ağı, Rusya'nın merkezinde kuleye 20 km'den fazla olmayacak ve tüm kulelerin 10 kW'lık bir verici gücüne sahip olacağı şekildedir - böylece kelebek antenindeki sayıların güvenilir bir şekilde alınması, analog UHF sinyalinin hiç alınmadığı yerlerde bile neredeyse her yerde garanti edilir .
Tver Bölgesi DTEC haritasına bakın, gerçekten 40-50 km kulelere kadar "ayı açıları" vardır. Ve metre aralığı bir şekilde yolunu açtıysa, UHF'nin şansı yoktur ve resepsiyon esas olarak uydular tarafından yapılır.
Uzun zaman önce böyle bir anten yaptı ve biraz deney yaptı. Dijital kanalların düşme kablosunun uzunluğuna çok duyarlı olduğu ortaya çıktı. 3 metreden uzun bir artışla - dijital sinyal tamamen kaybolur, ancak analog sinyal kabul edilir. Bu nedenle sonuçlarımı paylaşıyorum. Anteni TV'nin yanına yerleştiriyorum - boyutlar ayrıca kablo uzunluğunun bir metreden biraz daha az olmasına izin veriyor, Azimut ayarı - anten, karşılık gelen TV soketine normal bir UHF olarak bağlanıyor ve karşılık gelen (en yakın frekans) analog kanal ayarlanıyor. Sonra, sadece “sayıya geç” ve otomatik ayarlamayı aç .. Sanırım kablo uzunluğunu bir amplifikatör takmaktan daha iyidir, Moskova'da sayaçlı bir anten 6. katta Ostankino'ya 15 km mesafede iyi çalışır, Kule 9'un yanında kapalı Paustovsky'ye göre, Moskova'nın 300 km doğusunda yer alan bu Prioksky rezervi, Moskova'nın 300 km doğusunda, Oka taşkın yatağında bile, "ayı köşesinde" bile olsa, yerel kuleleri ve hatta Ostankino'yu alır. öyle ki merkezi Rusya'da 2'den fazla Kuleye 0 km olmaz ve tüm kuleler 10 kW'lık bir verici gücüne sahiptir - bu nedenle kelebek antenindeki sayıların güvenilir bir şekilde alınması, analog UHF sinyalinin hiç alınmadığı durumlarda bile neredeyse her yerde garanti edilir.
Burada bir güçlü vericiye 50 km'ye kadar, ancak görüş mesafesinde ve başka bir (yerel) 8 km'ye kadar var, ancak binalar ve arazi ile kapalıyım.
Açı yaklaşık 90 derecedir. Ve kanallar (frekanslar) birdir.Uzaklara gidiyorum, ancak güneş doğarken resepsiyon başarısız olmaya başlar, sonra her şey normalleşir
SWA amplifikatörlü Bi-Loop anteni.
Alıntı: Khatul Madan
Bir rakam için, gözle belirlemek zordur - sinyal ya orada ya da değil.

Kanal ayarlarında TV'nin izin verip vermediğini görebilirsiniz.
En azından tahtayı püskürtün. ve kablo kenarları. Sonra mühürleyin - mühürlemeyin ve kablo nemi "pompalar"
Kablonun kenarları da verniklenmelidir.
IMHO.
Yazar
Bu anteni zaten “üstte” yaptım, reflektör şablonu bile kaldı, bundan önce transformatörü tamamen çıkarmaya çalıştım ve RG-6 kablosunu ayarladım - farkı görmedim. Bir rakam için, gözle belirlemek zordur - sinyal ya orada ya da değil. Belki daha uzun mesafelerde önemlidir. Genellikle 50 Ohm'luk bir kablom var, 8 m uzunluğunda ama zaten test edilmiş, çalıştığı tüm kayıplara rağmen, 50 ohm'luk bir kablonun çok yaygın olmadığına inanarak bu “söve” hakkında sessiz kaldım.
Kablo arzu edilir RK-75. Ve çubukların arkasındaki kutudan çıkartabilirsiniz (reflektör).
Uygulanan amplifikatörde (SWA-555), girişte girişi olan bir trans vardır. 300 ohm. Bu nedenle, anten tasarımının yaklaşık 300 ohm'luk bir değerle yapılması arzu edilir. Tabii ki, güçlü bir amplifikatör “içinden geçecek” olsa da, amplifiye olacak ve tamamen üzerinde anlaşılmayacaktır.
Sağlam çalışma, mantıklı açıklama, kablo hakkında soru sormayacağım!
Yazar
Bu arada, silikon tüpü neredeyse hepsi gitti, yine de, sonuçta, açılan tüp kuruyacak.
Yazar
Bu yüzden sonunda sadece kontrol ettikten sonra silikon içine pompaladım. Fotoğraf sadece ne yapılması gerektiğini gösteriyor.
Sertleşirken epoksi herhangi bir parçayı yırtabilir. Ama gerçekten farklı yapacağım şey, için sızdırmazlık, sonra değil.
Yazar
Eldeki değildi ve daha sonra epoksi çok akıcıydı, o zaman tüm lehimlemeyi hamuru ile sürmek gerekli olurdu. Mastiği tüm kalbimle oraya ittim, bu yüzden tasarım zaten ayrılmaz.
Mükemmel biquadrat performansı. Yapacağım tek şey, tüm tahtaya epoksi ile su basmaktı.

Okumanızı tavsiye ederiz:

Akıllı telefon için verin ...